Szczęśliwa Moskwa, Andriej Płatonow [CYTATY]

- Jesteście wspaniałym, radzieckim naszym człowiekiem!... Sartorius, idźcie zaraz jutro do ich trustu, zróbcie im rachunek techniczny najtańszej i najprostszej wagi - i żeby była dokładna!

Sartorius zamyślił się.

- To trudne - przyznał. - Łatwiej udoskonalić parowóz niż wagę. Wagi działają już od tysięcy lat… To tak, jakby wynaleźć nowe wiadro na wodę. Ale przyjdę do waszego trustu i pomogę wam, jeśli potrafię

Bożko podał adres swej instytucji i poszedł szczęśliwy do swego pokoju, gdzie oczekiwał go powszedni trud ogólnoświatowej korespondencji.

***

 

Czestnowa dała mu do poniesienia pantofle, a on ukradkiem obwąchał je i nawet dotknął językiem; teraz Moskwa Czestnowa i wszystko, co jej dotyczyło, nawet najbardziej nieczyste, nie wywoływało w Sartoriusie żadnej odrazy - na je odchody mógłby patrzeć z najwyższym zainteresowaniem, bowiem odchody niedawno także składały się na część tego wspaniałego człowieka.

***

 

W wydzielonych straganach sprzedawano oryginalne kolorowe portrety i artystyczne reprodukcje. Portrety przedstawiały dawno przepadłych mieszczan i nowożeńców z powiatowych miast; każde z nich rozkoszowało się sobą, sądząc po obliczach, i wyrażało zadowolenie z zachodzącego w nim życia. Za postaciami widniałą niekiedy w landszafcie [naturze] cerkiew i rosły dęby szczęśliwego lata, zawsze minionego.

 

Szczęśliwa Moskwa

Andriej Płatonow

1997

Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl