Serial "Osiecka" [RECENZJA]
Serial "Osiecka" [RECENZJA]

Gdy Leopold Tyrmand wynajmował pokój w kamienicy z łazienką na korytarzu, Agnieszka Osiecka już studiowała na łódzkiej filmówce. Serial "Osiecka" TVP ładnie nam tu i po kolei przedstawia drogę poetki przez PRL i życie. Uczyła się tu i tu, studiowała tu i tam. Prasa i internet zachwycają się rolą Elizy Rycembel w roli młodej Osieckiej. Nie przyłączam się do chóry apologetów. Nie gra słabo, ale wada scenariusza, który nijak nie próbuje wyjaśnić, jak z Osieckiej wyrosła nietuzinkowa osobowość, autorka znakomitych tekstów, łamaczka męskich serc, wpycha Rycembel w styl szkolnego przedstawienia. 

czytaj całość »
Najlepsze filmy obejrzane w 2021 r. [RANKING] [AKTUALIZOWANY]
Najlepsze filmy obejrzane w 2021 r. [RANKING] [AKTUALIZOWANY]

 

Serial "Król" Jana P. Matuszyńskiego czerpie z klimatów "Sztukmistrza z Lublina", "Kariery Nikodema Dyzmy", "Śmierci frajerom". Oprowadza po Warszawie zadymionych spelun, eleganckich burdeli, bazarów, którymi trzęsie polityk i herszt przestępczej bandy Kum Kaplica (świetny Arkadiusz Jakubik) z egzekutorem Janem Szapiro (równie świetny Michał Żurawski), psychopatycznym Doktorkiem (nieco przerysowany i jednostronny Borys Szyc).

I gdyby tylko o bijatykach i haraczach była mowa, byłby to kolejny film typu „bum bum - zabili go i uciekł”, ale Matuszyński ze Szczepanem Twardochem (współscenarzysta i autor powieści, na podstawie której powstał film) pokazują po szekspirowsku, że o ile dobro w czystej postaci czasem występuje i się mnoży powoli, albo ginie od strzału z rewolweru, o tyle zło pleni się jak pleśń. Przestępcy mają kontakty z ministrami i premierami, elity - karmią się antysemityzmem i seksualnymi aberracjami, Żydzi - marzeniami o raju w Palestynie, a przynajmniej, żeby zgnoić goja. Optymistyczne przesłanie filmu pozostaje jasne i zrozumiałe: na końcu wygrywa zło.

 

czytaj całość »
Krótka historia niczego Jim Holt [CYTATY]

-Hmmm - mruknął przeciągle Leslie. - To brzmi jako dowód na istnienie Najwyższego Masochisty. Trudno zaakceptować mi pogląd, że świat staje się lepszy dzięki dodatkowemu cierpieniu. A na tym polega większość poglądów doktryny chrześcijańskiej. Jones popełnił zbrodnię, więc odkupmy zło, przybijając Smitha do krzyża, i od razu będzie lepiej.

czytaj całość »
"Zły" Leopold Tyrmand [RECENZJA]

Tyrmand przeskakuje z tramwaju do trolejbusu, stamtąd do kawiarni, restauracji, spelun, skwerów, bazarów. Przechadzamy się po nowych ulicach i resztkach ruin. Obracamy oczami dookoła głowy, by nie dostać nożem w brzuch na Czerniakowie lub Siekierkach. Aż mi się tęskni do restauracji “Lotos” przy Belwederskiej. Jej peerelowski wystrój byłby znakomitą scenografią do niektórych kadrów ze “Złego”, gdyby film w końcu doszedł do skutku.

czytaj całość »
Najlepsze filmy obejrzane w 2020 r. [RANKING] [AKTUALIZOWANY]

1. Świadek, reż. Peter Weir

Wdowa z wioski Amiszów, Rachel (Kelly McGillis), podróżuje z synkiem Samuelem (Lukas Haas) do Baltimore. Na dworcu chłopiec jest świadkiem morderstwa. On i prowadzący dochodzenie policjant John Book (Harrison Ford) muszą uciekać przed nieznanymi sprawcami.
Chronią się w rodzinnym domu Rachel.

Reżyser Peter Weir udowadnia, że do zrobienia poruszającego filmu potrzeba dobrego scenariusza, świetnych aktorów, którzy przekazują widzom prawdziwe, dostosowane do okoliczności emocje. Odczuwalne, ale stonowane.

Peter Weir łączy obrazem holenderskie malarstwo (patrz zdjęcie poniżej), mistyczną religijność Rachel z prostolinijnym sposobem bycia Booka.

Peter Weir łączy obrazem holenderskie malarstwo (patrz zdjęcie poniżej), mistyczną religijność Rachel z prostolinijnym sposobem bycia Booka. Klasy Harrisona Forda nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale dokonująca się na ekranie metamorfoza Rachel zasługuje na owację na stojąco. Kobieta z żyjącej w okowach religijnych, również pod względem wizualnym, niemal zakonnicy staje się świadomą swoich uczuć, potrzeb ciała atrakcyjną, zmysłową kobietą.
Nominację do Oskara za ten film dostał Ford, ale powinna McGillis.
Film otrzymał dwie statuetki: za montaż i - szczególnie zasłużoną - za scenariusz.
Jeśli jeszcze nie widzieliście, to jest to obraz "must watch".

czytaj całość »
Schizofrenia '44 [AKTUALIZACJA 1 sierpnia 2020 r.]

Nikt z polskiego dowództwa Armii Krajowej nawet się nie łudził, że Powstanie Warszawskie ma choćby cień powodzenia, co potwierdzał sam dowódca Armii Krajowej Tadeusz Bór-Komorowski: "Przy obecnym stanie sił niemieckich w Polsce przy przygotowaniach przeciwpowstańczych, polegających na rozbudowie każdego budynku zajętego przez oddziały, a nawet urzędy,  w obronne fortece z bunkrami otoczonymi drutem kolczastym, powstanie nie ma widoków powodzenia". Tadeusz Bór Komorowski także po latach przyznał, że latem 1944 r. doskonale wiedział o braku najmniejszych szans jego powodzenia, gdzie zapasy uzbrojenia, żywności, wody wystarczyć miały na kilka dni walki.

Armia Krajowa mogła wystawić do walki 25 tys. żołnierzy, ale jedyni

czytaj całość »
Kapitalizm w czarnej dziurze prof. Tadeusz Klementewicz [PRZEGLĄD PRASY]

Historycznie patrząc, mieliśmy kolejne modernizacje, które, które miały nas zbliżać do tzw. nowoczesności, w sensie i kulturowym, i gospodarczym, ale gdzieś się zatrzymały w pół drogi. Pierwsza to Królestwo Polskie, reformy Druckiego-Lubeckiego, Staszica, założenie Zagłębia Staropolskiego, banku narodowego, systemu kredytowego itd. Potem były fala industrializacji wokół Łodzi, rozwój włókiennictwa dzięki niemieckim przedsiębiorstwom, ale też uprzemysłowienie Zagłębia Dąbrowskiego, którego jądrem był dzisiejszy Sosnowiec. Inwestowano tam głównie kapitał francuski. Najważniejszym ośrodkiem przemysłu metalowego stała się Warszawa.   

czytaj całość »
Najlepsze filmy obejrzane w 2019 r. [RANKING] [AKTUALIZOWANY]

1. Uwięzione, serial hiszpański

Wrobiona w oszustwo Macarena Ferreiro (Maggie Civantos, blondyna na zdjęciu poniżej) ląduje w więzieniu. Zagubiona, naiwna, dobroduszna trafia w kłębowisko żmij - brutalnych handlarek wspomaganych batalionem współosadzonych,  lesbijek targanych namiętnościami i skrajnymi emocjami, personelu rozgrywającego własne interesy. 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl