Nowe artykuły na blogu

08.06.2021

Wydawałoby się - i słusznie - że felieton jest gatunkiem doraźnym. Dziennikarze wbijają szpilę kolegom po fachu, tłuką polityków słowną pałką, piętnują obyczaje tych, którzy akurat najmniej się tym przejmą, bo nie przeczytają. Najbardziej ciśnienie skacze kolegom po fachu. Kiedyś odpowiadali na zaczepki w kolejnym numerze gazety, teraz nie muszą zwlekać ani dnia. Jakość pisania na tym traci, bo polemistom brakuje dystansu i humoru.

Jerzy Pilch w wyborze felietonów "Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym" po 20 latach wciąż brzmi świeżo. Polemizuje, krytykuje, szydzi i chłoszcze teksty z pism, które właśnie kupił w kiosku, wystaw, na które się wybrał, inscenizacje, na których się wynudził. Świeżość Pilcha polega na tym, że pisarz smaga piórem sobie współczesne wydarzenia, ale jakby wszystko, co opisuje, nagle przeniosło się w czasie 20 lat wstecz. Pilch żyje i pisze poza doraźnością, poza tu i teraz. Nie myśli o jutrze. Życie pokazało jak bardzo.


 

 

23.03.2021

Czytaj całą recenzję "Potargana w miłości"...


 

15.03.2021

Otwierasz lodówkę, a tam Magdalena Boczarska. Gra w popularnych i kasowych produkcjach ostatnich lat. Ostatnio widziałem w “Żywiole Saszy – Ogień”.

Czytaj całą recenzję filmu "Żywioł Saszy - Ogień"...


 

17.02.2021

Osiecka z kimś się nudzi lub kimś fascynuje. Czemu zafascynowała się Danielem Passentem? Czemu Zbigniew Mentzel okazał się ogniem, a Osiecka - ćmą? Chyba dlatego, że byli nietuzinkowymi ludźmi, erudytami,  ale to tylko domysły. W przypadku  Mentzla przychodzi na myśl książka "Dorosłe dziewczynki z rodzin dysfunkcyjnych" Eugenii Herzyk. Im bardziej ktoś tobą pogardza i odrzuca miłość, im więcej tracisz, tym usilniej biegniesz po ochłap uczuć. Hazard miłości, choć pieniądze też można utopić. Czy film taką interpretację próbuje forsować? Nie. Tylko tak mi przyszło do głowy.

Może Osiecka do pisania potrzebowała dołów, szorowania po dnie, nieszczęścia. Z Passentem, pokazuje serial, tylko dom, zasłony i kotlety mielone. Z mizerii ogórka trudno czerpać natchnienie.

pomnik agnieszki osieckiej przy francuskiej w Warszawie

Czytaj całą recenzję serialu "Osiecka", odcinki 9-13


 

Skup książek

Książka nie jest zwykłym produktem, takim jak buty, stół lub odkurzacz. Pierwszemu i każdemu następnemu właścicielowi może opowiedzieć swoją historię na nowo. Odbiór tekstu zależy od charakteru, wrażliwości i nastroju czytelnika.
Książka jest swoistą pałeczką wiedzy przekazywaną w sztafecie właścicieli i pokoleń. My tu, w Antykwariacie Żerań, z pokorą ustawiamy się do przejęcia pałeczki i podarowania książkom nowego życia.

 

Przecież są sytuacje w życiu takie jak przeprowadzka, brak miejsca w domu lub prozaicznie niedostatek pieniędzy, gdy jedynym marzeniem i chwilowym priorytetem staje się: zrobić porządek z książkami.

 

Jeśli chcą Państwo je sprawnie i korzystnie sprzedać, to:

1. proszę zadzwonić pod numer 660450260 lub napisać: antykwariatzeran@gmail.com

2. przyjedziemy my do Państwa lub Państwo do nas

3. wycenimy, zapłacimy gotówką i odbierzemy książki

 

Zapraszamy też z książkami do nas po uprzednim umówieniu się. Proszę dzwonić pod powyższy numer lub napisać na mail: antykwariatzeran@gmail.com

 

Szczególnie jesteśmy zainteresowani książkami naukowymi i popularnonaukowymi z dziedzin:

- albumy sztuki
- antropologia
- biologia
- etnografia
- filozofia
- genetyka
- historia
- historia filmu, teatru, sztuki

- komiksy
- kulturoznawstwo
- literaturoznawstwo
- medycyna
- nauki przyrodnicze
- nauki ścisłe
- neurobiologia
- pedagogika
- podręczniki akademickie
- psychologia
- socjologia

- varsaviana
- ziołolecznictwo

 

oraz książkami sprzed 1950 roku.

 

tel. 660 450 260

antykwariatzeran@gmail.com

 

Ponadto prowadzimy: 

Skup antyków i staroci

Skup płyt winylowych i CD

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl